Текстовете, които придружават герба могат да бъдат думите „РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ“ и/или наименованието на органа на държавната власт.
Гербът може да се съчетава и с наименование на институция, когато се използва в знаци за обозначаване на сгради на административни
структури.
Думите „РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ“ се изписват само с главни букви и се позиционират под герба, централно подравнени спрямо него.
Наименованието на органа на властта се изписва с главни букви, позиционирани под герба и централно подравнени, когато са изписани самостоятелно, заедно с герба.
Когато съвместно с герба се изписват, както думите „Република България“, така и наименованието на орган на властта, второто се изписва с редовни букви, централно подравнено спрямо останалите елементи в композицията.
Наименованието на институция следва същите принципи - с главни букви, когато е самостоятелно съчетан с герба или редовни, когато е заедно с думите „РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ“, централно подравнено спрямо него.
Текстове, изписани съвместно с герба могат да са единствено в черно. Може да се използва и златисто, когато са използвани специални печатни техники и гербът е изобразен в златисто.
Не се допуска:
- промяна в пропорциите на герба;
- изобразяване на герба с перспективни изменения;
- промяна в осите на герба при изобразяването му – тоест знакът да е изобразен под ъгъл;
- друго цветово дефиниране извън горепосочените (преоцветяне изображението на герба);
- изобразяването му на едноцветен или многоцветен фон, на черен фон, както и върху текстури и фотографски изображения;
- негативно изобразяване на герба;
- изобразяването му върху знамето на Република България;
- прилагане на ефекти като сянка, прозрачност, графична интерпретация на релефно изображение и всякакви други визуални отклонения в изображението на герба, различни от описаните в настоящите стандарти;
- прилагане на анимиращи ефекти при електронно изобразяване на герба;
- изработването на пластичната форма от пластмаси и други нетрайни материали.
Лъв - Основна структурна форма на герба е лъвът изобразен на централният щит. В българската хералдическа традиция той е основен исторически символ. В щита е изобразен изправен, коронован, обърнат на дясна хералдическа страна.
Щит - главна, задължителна съставна част, изобразена във формата на френски щит.
Корона - представена според българската историческа традиция с изображение на закрита,
куполообразна петкръстна корона, завършваща на върха с малък кръст върху кълбо. Симетрично, вляво и вдясно са поставени две трикольорни ленти с цветовете на националното знаме.
Щитодържатели - представени от два еднакви, изправени, обърнати на лява и дясна хералдическа страна с лице към щита лъва, държащи щита, стъпили на две кръстосани плодни дъбови клонки. Девиз - поместен под щита върху бяла лента, увенчана с трикольорен кант. Според хералдическата традиция българският девиз е: „СЪЕДИНЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА“.
Гербът на Република България не се композира с други символи с изключение на случаите, когато се използва за нуждите на дипломатическия протокол.
Гербът не се съчетава с други текстове, освен с изписването „Република България“ и/или наименованието на органа на властта, който се идентифицира с него.
Гербът се съчетава с изображение на знамето на Република България, за нуждите на дипломатическия протокол. Възможна е съвместната им употреба върху покани и други материали, обслужващи дейностите на държавния протокол.
За обозначаване на сгради на администрацията може да се използва изображение на герба в съчетание с наименованието на институцията, помещаваща се в сградата.
Гербът се изобразява винаги в коректни пропорции,независимо от избрания размер.
За печатни издания, производни на формат А4, се определя стопроцентово изображение на герба, което е с височина 50 мм.
Останалите размери с които се изобразява гербът в печатни приложения са производни на 100%-то изображение. Всяка производна височина е изчислена, като процентно отношение спрямо основната височина 50 мм. Съответно: 75%, 50%, 40%, 35%, 30%.
Гербът не може да се изобразява с размери по-малки от размер 30% от основното, посочено по-горе изображение, съответстващо на 15 мм.
Графичното изображение на герба на Република България е поместено в правилна геометрична фигура квадрат, като съотношението между страните (страната „а“ равна на страната „b“) е 1 : 1 с допустимо отклонение ± 0,005.
Изображението на символа е вписано условно в правоъгълник със страни b и a, които са в отношение 1:1,4.
Текстове, придружаващи герба се изписват със серифен шрифт – Viol.
Текстовете се изписват на български език, или на английски, когато гербът се прилага в материали на английски език.
Виол е авторски шрифт, проект на художниците Олга и Васил Йончеви, създаден през годините 1981 - 1985. Виол е шрифт от семейството на Ренесанс антиква - изграден с инструмент Т-перо, наклонен към основната шрифтова линия под ъгъл от 23 градуса.
Проектиран е в четири начертания - светъл прав, получер прав, светъл наклонен, получер наклонен -главни, редовни и цифри към главните и редовните буквени знаци.
Проектът е завършен като електронен запис през 1995, генериран в PostScript, True-Type u True-Type One формати за настолни компютърни системи, базирани на Apple Macintosh u Microsoft платформи.
Необходимите шрифтови начертания са предоставени безвъзмездно от фондация за изкуство и култура „АРС МИЛЕНИУМ МММ“, за ползване за нуждите на българската държавна администрация и в съответствие с целите си да работи за развитиетои утвърждаването на духовните ценности в българското общество.
Размерът, с който се изписва текстът под герба е пропорционален на размерите на графичното изображение. Височината „d“ представлява 12% от дължината на страната „а“. Отстоянието „с“, на текста под герба до основата
на буквените знаци е 30% от страната „а“.
Вариант 1:
Гербът е придружен само с изписването „РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ“.
Думите „РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ“ са изписани винаги само с главни букви, централно подравнени спрямо герба.
Вариант 2:
Гербът е придружен с „РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ“ и наименование на орган или институция, които се идентифицират с него.
В този вариант наименованието на органа или на институцията се изписва с главни и редовни букви.
Вариант 3:
Гербът е придружен само с наименованието на орган на власт или на институция.
Наименованието е изписано само с главни букви.
Голямата (тържествена) форма на герба съдържа всички описани в точка 3.2 хералдически съставни части.
Графично се изобразява:
- Пълноцветно с контур
- Пълноцветно без контур
- Едноцветно
- Черно-бяло
- Линеарно
- Пълноцветно, изобразено с черно-бял графичен код
Пластичното изображение на герба е представено в класически нисък и висок релеф и се изработва от трайни материали – метал, камък, дърво и др.
Графичното изобразяване на герба изисква свободни зони, при композиции с текст или други изображения.
Това са задължителни минимални отстояния отчетирите страни. Минималните отстояния садефинирани като 1/5 от височината на правоъгълника (страната „а“), който описва герба.